İnternet ortamında tüm kullanıcıların istifadesine açılan bu sözlük temel kaynak olarak Ömer DEMİR ve Mustafa ACAR tarafından ilk baskısı 1992, genişletilmiş 6 ıncı baskısı 2006 (Mart 2006, Adres Yayınları) yılında yapılan Sosyal Bilimler Sözlüğü  eserine dayanmaktadır. Eser, genel sosyal Bili kavramlarının yanı sıra Antropoloji, Ekonomi, Felsefe, Mantık, İlahiyat, Siyaset Bilimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Yönetim Bilimi gibi disiplinlere ait üç bini aşkın kavramdan oluşmakta ve alanında ilk Türkçe Sosyal Bilimler Sözlüğü olma özelliğini taşımaktadır.

İlk kez elektronik olarak yayımlanmadan önce eser tekrar gözden geçirilmiş, kavramlara ilişkin ilave açıklamalar ve yeni eklenen kavramlarla zenginleştirilmiştir. Bu web sayfası içinde dolaşırken sözlükte geçen kavramlar üzerine gelindiğinde anlamı küçük bir kutuda kullanıcılara sağlanmaktadır. Kavramlar şimdilik sadece Türkçe ve İngilizce olarak sorgulanabilmektedir.

Sosyal Bilimler Sözlüğü’nü sürekli canlı tutmak amacıyla tüm araştırmacıların kavram önerebileceği ve elektronik sözlüğe katkı sağlamasına imkan sağlanmıştır.

Arayüzle tüm kullanıcıların yeni terim eklemesine, kavramların yeni kullanım alanlarının sözlüğe dahil edilmesine ve bu suretle yeni ihtiyaçlara göre sürekli genişleyen, gelişen ve tüm araştırmacıların erişimine açık bir sözlük haline gelmiştir.

Sözlüğün yeniden gözden geçirilmesinde  Ömer Toprak, Ömer Naci Fidan ve Doğan Karaman önemli katkılarda bulunmuşlardır. Web tasarımı ise Ömer Faruk Yıldız ile  Ayla Kayabaş tarafından yapılmıştır.