Anzer: Bulutlara Komşu Şifalı Bal Diyarı

Anzer Yaylası, Anzer, Rize, İkizdere
Anzer Yaylası, Anzer, Rize, İkizdere

Rize’nin İkizdere ilçesinin 35 km güney batısında kalıp Rize il merkezine 85 km mesafede olan Anzer yaylası, dünyada eşi benzeri bulunmayan endemik bitki örtüsü ve bin bir çeşit çiçek türüne sahip olması nedeniyle dünyada ve ülkemizde Balı ile meşhur bir yayladır. Başka bir ifadeyle Anzer yaylası; Aşağı Anzer (Çiçekli) ve Yukarı Anzer (Ballıköy) olarak adlandırılır.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı durumunda olan Anzer yaylası hem doğası ve yaylası hem de ünlü Anzer balına ev sahipliği yapması sebebiyle 1991 yılında turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Yaylada her türlü altyapı hizmeti mevcuttur. Bitki örtüsü oldukça zengin ve birçok endemik türü burada görmek mümkündür. Bu zenginlik Anzer balının oluşmasının başlıca sebebidir. Gezi, fotoğraf, rafting, doğa tutkunlarına hitap eden çayırlıkları, yamaçları, dağları, gölleri ve tarihi ahşap evleriyle Anzer bir cennet mekanıdır.

Şu bir gerçek ki; ALLAH Anzer yaylasını insanlara bir şifa kaynağı olarak sunmuştur. Efsanelere konu olan Anzer balı sadece Rize’de bulunur ve dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmez. Ne o envai çeşit çiçekleri başka yere götürüp dikseniz ne de arıları oraya taşısanız aynı balı elde edemezsiniz.

Bu kitapta Anzer’e dair; yaylası, şifalı balı, muhteşem tabiatı, kültürü, yaşantısı ve şifalı sularına kadar her şeyi detaylarına kadar bulabileceksiniz.